لوگی شرکت پژوهش و توسعه رادین
دریاره شرکت پژوهش و توسعه رادین

تلویزیون تعاملی رادین

تلویزیون تعاملی رادین

امروزه صنعت هتل‌داری و گردشگری، برای حفظ جایگاه خود در مقام ایجاد رفاه و سرگرمی برای میهمانان و همچنین همگام‌سازی با سایر صنایع پیشرفته، نیازمند تغییرات اساسی در نگرش خود در نحوه استفاده از فناوری‌های روز می‌باشد. دوره اینکه هتل مکانی صرفا فقط برای استراحت، صرف غذا و استحمام باشد سپری شده است. در فضای رقابتی امروز، میهمانان همیشه به دنبال سرویس‌هایی هستند که علاوه بر نیازهای اولیه آن‌ها، نیازهایی همچون سرگرمی و متصل بودن ( Entertainment and connectivity ) را نیز برای آن‌ها فراهم کنند. در اکثر هتل‌ها سعی بر برآورده کردن این نیازها از 2 طریق دارند؛ یکی قرار دادن یک دستگاه تلویزیون(تلویزیون تعاملی رادین) در اتاق که تعداد محدودی کانال در اختیار میهمان می‌گذارد و دیگری فراهم کردن اتصال اینترنت در اتاق.

تلویزیون تعاملی رادین

تلویزیون تعاملی رادین

آیا کانال‌های تلویزیون در یک ساعت خاص می‌تواند مطابق سلیقه اکثر میهمانان باشد؟ اگر برنامه رستوران و یا استخر با برنامه محبوب او در تلویزیون تداخل داشته باشد او چه میتواند بکند؟ آیا وجود اتصال اینترنت در اتاق به تنهایی کافیست؟ اگر میهمان وسیله الکترونیکی مناسب برای استفاده از اینترنت نداشته باشد چه؟ و یا گروه سنی او بگونه ای باشد که کار با اینترنت برای او دشوار باشد؟ آیا هتل باید به آسانی از زیر این نیازهای کاربر شانه خالی کند؟ در چنین صورتی هتل بسیاری از مشتریان خاص خود را از دست خواهد داد و در دنیای رقابتی امروز، که بهترین و ارزان‌ترین تبلیغ برای یک برند یا محصول، توصیه آن توسط افرادی است که مشتری آن بوده‌اند و جذب آن شده اند، از دست دادن یک مشتری خاص یعنی از دست دادن طیف وسیعی از مشتریان. اما تکنولوژی روز، پاسخگوی این نیاز صنعت هتل‌داری بوده است. IPTV ( تلویزیون تعاملی یا تلویزیون بر بستر شبکه) پاسخ صنعت نرم افزار و IT برای حل مشکل جذابیت هتل‌ها بوده است. ابتدا مختصرا با IPTV آشنا شویم و سپس به نحوه عملکرد آن در هتل می‌پردازیم.

IPTV چیست؟

تلویزیون مبتنی بر بستر شبکه (IP) را به اصطلاح تلویزیون تعاملی و یا IPTV می­نامند. تلویزیون،در فرم سنتی خود، فقط یک گیرنده است که می­توان از بین شبکه­های موجود یکی را انتخاب کرد. در حالی­که در تلویزیون تعاملی، تلویزیون هم گیرنده است و هم فرستنده. کاربر فرامینی را به تلویزیون می­دهد و در واقع این کاربر است که تصمیم می­گیرد چه زمانی چه محتوایی برای او ارسال شود. درخواست­های کاربر از طریق ستاپ­باکس که در کنار تلویزیون قرار می­گیرد و به درگاه شبکه وصل می­شود، برای سرور ارسال می­شود و محتوای درخواستی کاربر برای ستاپ­باکس او ارسال می­شود و روی تلویزیون به نمایش در می­آید. از طرف دیگر چون دریافت تصاویر بر بستر شبکه انجام می‌شود، تصاویر مطابق با بالاترین کیفیت روز دنیا می‌باشد که قابل مقایسه با کیفیت تصاویر آنالوگ نمی‌باشد.

Hotel TV چیست؟

به تکنولوژی IPTV که برای بستر هتلی شخصی‌سازی می‌شود Hotel TV یا تلویزیون هتلی می‌گویند. ماژول‌های اصلی سیستم همان ماژول‌های IPTV می‌باشد ولی سعی می‌شود در کنار سرویس‌های اصلی، برنامه‌های کاربردی مناسب هتل‌ها اضافه شود. در واقع در بستر هتل چون بستر شبکه خصوصی است میتوان در بالاترین سطح از تمام ویژگی‌های قابل پیاده‌سازی در بستر IP استفاده کرد.

فهرست